Bałkany-Królestwo papryki
Bałkany-Królestwo papryki

Bałkany - Królestwo papryki

Oczywiście, pewnie zapytacie a Meksyk? a Hiszpania? Zdecydowanie, pytanie jest zasadne, tam też z papryką żartów nie ma. Szczególnie jeśli chodzi o rozsławione na całym świecie jej ostre odmiany jak chociażby jalapeno czy habanero.

Bałkany jednak zachwycają nas różnorodnością i bogactwem zarówno dań jak i nazewnictwa papryki. Jedną z najczęściej słyszanych nazw papryki jest czuszka. Czuszka występuje zarówno w wersji bardziej słodkiej jak i pikantnej wtedy mówimy o niej Ljuta Czuszka. Często usłyszycie też czy spotkanie w menu restauracji w Bułgarii nazwy takiej jak Kapija czy Czorbadżijiska czuszka. A propos restauracji, jeśli spotkacie w menu pozycję pylneni czuszki - bierzcie w ciemno - są to faszerowane papryki, najczęściej z dobrze przyprawionym nadzieniem mięsnym. My nigdy się nie zawiedliśmy. Dlaczego na Bałkanach papryka smakuje tak dobrze w każdej odmianie i postaci? Sekretów jest kilka i pewnie nie wszystkie poznamy. Każdy kraj ma swoją specjalność na miarę polskiego żurku.

Smak papryki to głównie zasługa doskonałej pogody i dłuższego nieco lata niż u nas. Początek jesieni to okres kiedy stragany w Bułgarii, Chorwacji, Macedonii, Czarnogórze, Serbii, wypchane są po brzegi workami z papryką. Pieczenie, wędzenie i suszenie odbywa się często w domach według tradycyjnych, pokoleniowych receptur. Z jednej strony powiemy przecież u nas papryki w sklepie do woli ale z drugiej wierzcie nam, że to co trafia na polskie półki marketowe ze smakiem i zapachem prawdziwej papryki nie ma nic wspólnego. Suszenie papryki to sztuka kulinarna, której wielcy producenci nie szanują serwując nam bezsmakowy, bladoczerwony proszek. Producenci przypraw na Bałkanach w większości sprzedają znacznie lepsza paprykę suszoną czy wędzoną, która nadaje potrawom charakterystyczny paprykowy charakter. Spróbujcie choć raz. Gwarantujemy, że przypomnicie sobie smak zapamiętany z Waszych wojaży po Południu Europy.

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl