Co przywieźć z Bałkanów? Największy bałkański sklep radzi!
Co przywieźć z Bałkanów? Największy bałkański sklep radzi!

Chcąc przywieźć drobny upominek z Bułgarii w pierwszej kolejności proponujemy:

1. Produkty z różą damasceńską-Mogą to być różne słodycze z wodą różaną lub nawet płatkami róży. Takie jak np. Lokum z wodą różaną i płatkami róży. Dużą popularnością i oryginalnością cieszą się też kosmetyki oparte na róży damasceńskiej. Od kilku lat w Bułgarii funkcjonują juz wiarygodne sklepy, nawet sieci sklepów, które oferują certyfikowane produkty. Lepiej skorzystać z nich, ponieważ nietrudno też o podróbki.

2. Słodycze oraz kawa - Bułgarzy cenią sobie bardzo dobrą kawę. Potrafią ją przyrządzać na wiele sposobów z odpowiednim podejściem i szacunkiem do tego napoju. Na całych Bałkanach podawane są też ciekawe słodkie przekąski do filiżanki czarnej esencjonalnej kawy. Są to chałwy, lokum, owoce w syropie, a czasem nawet baklawa.

3. Przyprawy - tutaj prym wiodą Czubryca oraz Szarena Sól - obie są bardzo charakterystyczne dla kuchni bułgarskiej. Dostępne w każdym szanującym się sklepie czy markecie. Czubryca to bardzo aromatyczna przyprawa będąca niczym innym jak Cząbrem Górskim. Szarena Sol to mieszanka przypraw coś na wzór soli ziołowej.

4. Przetwory - kilka słoiczków przetworów warzywnych przywiezionych z Bułgarii może wzbudzić emocje w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że Lutenica, Ajvar, czy Pindżur - smakują na Bałkanach obłędnie! Ich jakość jest zachwycająca. Warto choćby dla siebie kilka tych skarbów wrzucić do bagażu.

5. Sirene - zarówno krowi jak i owczy ser - nazywany przez Bułgarów po prostu Sirene - to podstawa Szopskiej Sałaty - ikony kuchni bałkańskiej. W większości przypadków uda się przewieźć i zachować świeżość sera jeśli nie narazimy go na ekstremalne warunki temperaturowe. Sprawdziliśmy to nie raz.

6. Łukanka - nazywana też bułgarskim salami, sucha kiełbasa o spłaszczonym kształcie. Bardzo smaczna i aromatyczna wędlina, która bez trudu przetrwa trudy podróży. Często pakowane są próżniowo i posiadają dość długi termin przydatności oraz odporność na warunki atmosferyczne.

7. Wino - nie będziemy się zbędnie rozpisywać. Bez kilku butelek dobrego bułgarskiego wina do Polski nie wracajcie. Szukajcie tych, które piją Bułgarzy. Gwarantujemy, że będą świetne i przystępne cenowo.

8. Rakija - koniecznie ze sprawdzonego źródła. Nie polecamy zakupów w ciemno u przydrożnych sprzedawców, jeśli nie znamy się i nie mamy pewności co do jakości i pochodzenia alkoholu. Z tym tematem nie ma żartów.

Pliki (1)

  • 6.jpg

    Prezenty z Bułgarii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl